Diecezja Świdnicka

S. Danuta Helizanowicz złożyła wieczyste śluby pustelnicze

sobota, 01-07-2023 | dodał: xpp

Zrobiła to po trzech latach służby przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie-Słupcu.

Uroczystość odbyła się 1 lipca w parafialnym kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Mszy św. przewodniczył bp Marek Mendyk w asyście kapłanów związanych z pustelnicą i ks. Marka Korgula, odpowiedzialnego w diecezji za osoby życia konsekrowanego.

- Nie brakuje dzisiaj ludzi, którzy ze zdziwieniem pytają: co ona w tym widzi? Co chce przez to pokazać? Co widział w surowym i pełnym ascezy życiu pustelniczym niedawno zmarły br. Elizeusz? Co widział w swojej skromnej chatce, bez ogrzewania czy bieżącej wody? Ile zagrożeń i niebezpieczeństwem czekało i nadal czeka na szczycie góry w całkowitym odosobnieniu? – przywoływał w homilii duchowny podkreślając znaczenie zaufania wobec Boga.

Zachęcał też do modlitwy za składającą profesję wieczystą, by świadectwo jej życia - cichego, pokornego i rozmodlonego - było źródłem radości i mocy dla niej i innych. W odpowiedzi zebrani w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, w czasie której s. Danuta z nasuniętym na głowę całunem przyjęła postawę prostracji. Po jej zakończeniu złożyła przed biskupem świdnickim Markiem Mendykiem śluby podpisując również stosowny dokument.

W świątyni nie zabrakło przedstawicieli rodziny, parafian i zgromadzenia Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, gdzie s. Danuta przeżyła blisko 40 lat, którym pustelnica podziękowała.

- To nie był przypadek, że wiele lat spędziłam w tej wspólnocie. To był fundament podłożony pod życie pustelnicze, którego pragnienie zrodziło się już w nowicjacie - dodała.

zdjęcia: Kamil Gąszowski (więcej: Gość Niedzielny)

Konferencja Episkopatu Polski
Katolicka Agencja Informacyjna