Biskup pomocniczy wygłosił też okolicznościową homilię, w której przypomniał, że świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości to okazja nie tylko do przypomnienia sobie wydarzeń sprzed ponad 100 lat, ale również okazania wdzięczności Bogu i ludziom, za dar wolności.
- Chcemy też spojrzeć na nasze dzisiejsze świętowanie w świetle usłyszanego słowa Bożego. Św. Paweł poucza nas, że tajemnica zbawienia w Jezusie Chrystusie została nam ujawniona dla skłonienia wszystkich narodów do posłuszeństwa wierze. Posłuszeństwo wierze oznacza wierność Bożym przykazaniom, wierność ewangelicznej prawdzie – podkreślał biskup pomocniczy.
Powołując się na cytaty z Pisma Świętego podkreślał, że posłuszeństwo wierze oznacza wybór Pana Boga bo „żaden sługa nie może dwom panom służyć”. Przekonywał, że to Kościół uczy posłuszeństwa w wierze, umacnia słowem i sakramentami.
- To wszystko po to, byśmy mogli, pomni na wielkie Boże dzieła dokonane w historii naszej ojczyzny powiedzieć: «Panu, Bogu naszemu, chcemy służyć i głosu Jego chcemy słuchać». Tylko bowiem taka postawa prowadzi nas do tego, by cieszyć się Bożym błogosławieństwem i opieką NMP Królowej Polski – dodał bp Bałabuch.
Po zakończeniu Mszy św. natomiast wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawicielami władz, szkół i sąsiednich parafii na czele z orkiestrą górniczą udali się na Plac Kościelny, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.